Connecticut

poleć serwis drukuj
Dyżur konsularny w...

Dyżur konsularny w Hartford

10-01-2017

W dniach 13 i 14 października w salce przy kościele św. Cyryla i Metodego (55 Charter Oak Avenue) w Hartford odbędzie się kolejny dyżur konsularny, podczas którego będą przyjmowane wnioski o wydanie paszportu oraz wnioski w sprawach prawnych i obywatelskich. Jak podkreśla w rozmowie z „Białym Orłem” Szymon Pękala – wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku – gwarancję przyjęcia mają tylko te osoby, które zapiszą się na dyżur.

Obowiązkowe zapisy będą prowadzone od 2 października pod numerem telefonu 646-237-2128. Osoby posiadające numer PESEL proszone są o podawanie go przy zapisywaniu się na dyżur.

Każda z osób ubiegających się o wydanie paszportu musi stawić się osobiście i złożyć jeden poprawnie wypełniony wniosek o wydanie paszportu lub dwa wnioski w przypadku ubiegania się dodatkowo o paszport tymczasowy. Wnioski i inne formularze będą dostępne na miejscu.

Ważne, żeby wszyscy nasi obywatele biorący udział w dyżurze mieli ze sobą swoje dotychczasowe paszporty oraz polskie akty stanu cywilnego, czyli akt urodzenia i akt małżeństwa, o ile je posiadają. Na dyżur warto przyjść około pół godziny wcześniej, by spokojnie wypełnić wniosek. Na miejscu będą dostępne wzory, będziemy też tłumaczyć, jak wypełnić wniosek i pomagać na tyle, na ile czas nam pozwoli – mówi konsul Pękala.

Organizacja

Wraz z wicekonsulem Szymonem Pękalą na dyżurze do dyspozycji polskich obywateli będzie pracownik Wydziału Ruchu Osobowego Konsulatu. Będzie on pomagał wypełniać wnioski, przygotowywał dokumenty, tak aby cały ich obieg był sprawny. Dodatkowo będzie osoba z Wydziału Prawnego, która będzie obsługiwała interesantów ze sprawami prawnymi typu potwierdzenie obywatelstwa, rejestracja małżeństwa, rejestracja urodzenia dziecka. Dzięki takiej organizacji konsul będzie w stanie przyjąć więcej osób. W piątek chcemy przyjąć jak najwięcej osób, możemy nawet zostać dłużej, ale w sobotę musimy zakończyć dyżur do 16:00 – zaznacza konsul.

Czasami na dyżurze konsularnym zdarzają się osoby, które przychodzą ze sprawami, które nie leżą w kompetencjach konsulatu. W takim przypadku postaramy się poinformować naszego obywatela, gdzie powinien zasięgnąć odpowiednich informacji. W przypadku spraw emerytalnych kierujemy do Biura Spraw Międzynarodowych ZUS. Dobrze się składa, bo właśnie teraz nasz okręg konsularny odwiedzają specjaliści z ZUS, którzy będą udzielać porad w Hartford, a także w Clark w New Jersey oraz w Nowym Jorku, na Greenpoincie – mówi konsul Szymon Pękala.

Kiedy następna szansa?

Następny dyżur konsularny w Hartford odbędzie się w dopiero w przyszłym roku. Dyżury są zawsze organizowane wiosną i jesienią – mówi konsul. W pierwszym terminie odwiedzają nas nasi obywatele, którzy chcą mieć paszport gotowy na wakacje, a w drugim ci, którzy chcą odwiedzić rodzinę w Polsce na święta. Polacy w naszym okręgu konsularnym już wiedzą, że można się nas spodziewać mniej więcej w kwietniu i październiku dodaje.

Konsulat RP w Nowym Jorku nie planuje zwiększyć liczby dyżurów w Hartford. Poza Connecticut odwiedzamy też siedem innych ważnych skupisk Polonii. Przy zasobach, jakimi dysponuje konsulat i ilości obowiązków na miejscu, w Nowym Jorku, nie jesteśmy w stanie podróżować więcej – tłumaczy konsul Szymon Pękala.

Rocznie Konsulat RP w Nowym Jorku wyrabia 14 tys. paszportów.

opr. ar


Do wniosku o paszport należy dołączyć:

 • posiadany polski paszport lub inny dokument poświadczający tożsamość i obywatelstwo polskie (dowód osobisty lub potwierdzenie obywatelstwa wydane przez wojewodę), w przypadku braku paszportu oświadczenie o okolicznościach jego utraty;
 • polski akt urodzenia;
 • polski akt małżeństwa (dotyczy obywateli polskich, którzy zmienili nazwisko na skutek zawarcia związku małżeńskiego);
 • wniosek o nadanie numeru PESEL (dotyczy osób, które go nie posiadają);
 • jedną aktualną fotografię (wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy) na jednolitym jasnym tle, o wymiarach 3.5 x 4.5cm, pokazującą wyraźnie oczy i twarz z obu stron (dwie fotografie w przypadku ubiegania się o paszport 10-letni oraz tymczasowy);
 • dokument uprawniający do opłaty ulgowej (legitymacja szkolna, studencka, emeryta).
 • W przypadku ubiegania się przez rodziców o paszport dla dziecka konieczna jest obecność dziecka (powyżej 5. roku życia) oraz obydwojga rodziców (z ważnymi paszportami polskimi), w celu złożenia przez nich podpisów na wniosku o wydanie dziecku paszportu. W przypadku nieobecności jednego z rodziców należy przedstawić jego pisemną, notarialnie poświadczoną, zgodę na wydanie dziecku paszportu.

UWAGA:

Opłata za wydanie paszportu będzie przyjmowana tylko w formie money order, cashiers checks lub certified checks wystawionych na Consulate General of Poland in New York – gotówka, czeki personalne ani karty płatnicze nie będą przyjmowane!

Opłaty konsularne:

 • wydanie paszportu 126 USD
 • wydanie paszportu dla ucznia, studenta, emeryta lub rencisty – 63 USD (konieczny dokument uprawniający do zniżki)
 • wydanie paszportu dla osoby powyżej 70. roku życia – bez opłaty
 • wydanie paszportu w zamian za utracony z winy posiadacza 377 USD
 • wydanie paszportu tymczasowego na czas oczekiwania na paszport – 18 USD
 • wydanie paszportu małoletniemu do 13. roku życia – 40 USD
 • opłata za doręczenie paszportu drogą pocztową – 18 USD (w przypadku ubiegania się jednocześnie o paszport i o paszport tymczasowy opłata za dwie przesyłki – 36 USD).

Konsulat prosi o doliczanie opłaty za wysyłkę do opłaty za paszport i wystawianie jednego money order na całą sumę (np. 126 + 18 = 144; paszporty dwóch osób wspólnie na ten sam adres: 252 + 18 = 270, etc.).

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-18-2018
Spotkanie z fotografem Czesławem Czaplińskim
03-18-2018
Tradycyjny parafialny obiad Św. Józefa w Hartford
03-18-2018
Warsztaty tematyczne „Polska Wielkanoc“ w Polskim Domu Narodowym
03-18-2018
Kiermasz charytatywny Fundacji We See You
03-18-2018
„All you can eat” w Krakow Deli w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com