Connecticut

poleć serwis drukuj

Wystawa „Cross Culture Courage” na Central Connecticut State University

12-06-2017

W dniu otwarcia...
Polacy z USA o...
Prof. Mieczysław...
Renata Vickrey...
W archiwach...
W następnym roku...
Wystawa w...
Wystawa, której...
Fot. Robert...

17 listopada br. w Bibliotece Elihu Burritt na Central Connecticut State University odbyły się wykłady oraz wystawa „Cross Culture Courage: Connecticut Response to World War I”. Ich tematem był udział mieszkańców Connecticut w I wojnie światowej. Wśród nich nie brakowało również Polaków.

Wystawa, której współorganizatorem jest Katedra Studiów Polskich CCSU, będzie otwarta do 28 grudnia br. W dniu jej otwarcia – 17 listopada – obecnych było około 70 osób.

O udziale Polaków zamieszkujących w Stanach Zjednoczonych, którzy o niepodległość Polski walczyli w Armii Hallera oraz w Armii Amerykańskiej, mówił wybitny historyk prof. Mieczysław Biskupski – Kierownik Katedry Studiów Polskich na CCSU. – Prof. Biskupski przypomniał również skomplikowaną sytuację polityczną Polski, której w tamtym czasie nie było na mapie świata, a także o zabiegach politycznych Ignacego Paderewskiego, który sprawie niepodległości Polski dyskutował z prezydentem Woodrowem Wilsonem i jego rządem – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Renata Vickrey – archiwista i bibliotekarz na CCSU.

Sama Vickrey mówiła o kolekcjach archiwalnych znajdujących się na tej uczelni. Są w nich materiały o ochotnikach do Armii Hallera i do Armii Amerykańskiej. Szczególnie skupiła się na roli księdza Lucjana Bojnowskiego, który założył Parafię Najświętszego Serca Jezusa w New Britain w 1894 roku. Bojnowski był orędownikiem polskości i gdy wybuchła I wojna światowa, widział w tym szanse na niepodległość Polski. Od początku wybuchu wojny zbierał fundusze na pomoc dla Polski, a gdy USA przystąpiły do wojny, założył przy parafii biuro rekrutacyjne i nawoływał do wstępowania do Armii Amerykańskiej oraz tworzącej się Armii Polskiej we Francji, pod dowództwem generała Józefa Hallera.

Ksiądz Bojnowski był przykładem patrioty, obywatela i aktywisty na rzecz niepodległości Polski, dzięki któremu wielu ochotników wstąpiło do obydwu armii. 675 Polaków dołączyło do Armii Amerykańskiej, zaś do Armii Hallera 295. Od wybuchu wojny w 1914 roku do 1919 roku ks. Bojnowski uzbierał 870 tys. 172 dolary. W tę sumę włączone są również obligacje polskie i amerykańskie zakupione przez Polaków mieszkających w New Britain.

Wśród prelegentów byli m.in. dr Carl Antonucci i prof. Kenneth DiMaggio. Mówili oni o udziale Włochów zamieszkujących stan Connecticut w czasie I wojny światowej.

opr. ar


W następnym roku, a dokładnie w dniach 20-21 października, Katedra Studiów Polskich na CCSU organizuje konferencję naukową na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Konferencję zakończy gala. Szczegóły dotyczące programu i gali zostaną przedstawione na początku przyszłego roku.

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com