Connecticut

poleć serwis drukuj

Wystawa „Cross Culture Courage” na Central Connecticut State University

12-06-2017

W dniu otwarcia...
Polacy z USA o...
Prof. Mieczysław...
Renata Vickrey...
W archiwach...
W następnym roku...
Wystawa w...
Wystawa, której...
Fot. Robert...

17 listopada br. w Bibliotece Elihu Burritt na Central Connecticut State University odbyły się wykłady oraz wystawa „Cross Culture Courage: Connecticut Response to World War I”. Ich tematem był udział mieszkańców Connecticut w I wojnie światowej. Wśród nich nie brakowało również Polaków.

Wystawa, której współorganizatorem jest Katedra Studiów Polskich CCSU, będzie otwarta do 28 grudnia br. W dniu jej otwarcia – 17 listopada – obecnych było około 70 osób.

O udziale Polaków zamieszkujących w Stanach Zjednoczonych, którzy o niepodległość Polski walczyli w Armii Hallera oraz w Armii Amerykańskiej, mówił wybitny historyk prof. Mieczysław Biskupski – Kierownik Katedry Studiów Polskich na CCSU. – Prof. Biskupski przypomniał również skomplikowaną sytuację polityczną Polski, której w tamtym czasie nie było na mapie świata, a także o zabiegach politycznych Ignacego Paderewskiego, który sprawie niepodległości Polski dyskutował z prezydentem Woodrowem Wilsonem i jego rządem – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Renata Vickrey – archiwista i bibliotekarz na CCSU.

Sama Vickrey mówiła o kolekcjach archiwalnych znajdujących się na tej uczelni. Są w nich materiały o ochotnikach do Armii Hallera i do Armii Amerykańskiej. Szczególnie skupiła się na roli księdza Lucjana Bojnowskiego, który założył Parafię Najświętszego Serca Jezusa w New Britain w 1894 roku. Bojnowski był orędownikiem polskości i gdy wybuchła I wojna światowa, widział w tym szanse na niepodległość Polski. Od początku wybuchu wojny zbierał fundusze na pomoc dla Polski, a gdy USA przystąpiły do wojny, założył przy parafii biuro rekrutacyjne i nawoływał do wstępowania do Armii Amerykańskiej oraz tworzącej się Armii Polskiej we Francji, pod dowództwem generała Józefa Hallera.

Ksiądz Bojnowski był przykładem patrioty, obywatela i aktywisty na rzecz niepodległości Polski, dzięki któremu wielu ochotników wstąpiło do obydwu armii. 675 Polaków dołączyło do Armii Amerykańskiej, zaś do Armii Hallera 295. Od wybuchu wojny w 1914 roku do 1919 roku ks. Bojnowski uzbierał 870 tys. 172 dolary. W tę sumę włączone są również obligacje polskie i amerykańskie zakupione przez Polaków mieszkających w New Britain.

Wśród prelegentów byli m.in. dr Carl Antonucci i prof. Kenneth DiMaggio. Mówili oni o udziale Włochów zamieszkujących stan Connecticut w czasie I wojny światowej.

opr. ar


W następnym roku, a dokładnie w dniach 20-21 października, Katedra Studiów Polskich na CCSU organizuje konferencję naukową na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Konferencję zakończy gala. Szczegóły dotyczące programu i gali zostaną przedstawione na początku przyszłego roku.

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-18-2018
Spotkanie z fotografem Czesławem Czaplińskim
03-18-2018
Tradycyjny parafialny obiad Św. Józefa w Hartford
03-18-2018
Warsztaty tematyczne „Polska Wielkanoc“ w Polskim Domu Narodowym
03-18-2018
Kiermasz charytatywny Fundacji We See You
03-18-2018
„All you can eat” w Krakow Deli w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com