Connecticut

poleć serwis drukuj

Bożonarodzeniowy spektakl w Polskiej Szkole Sobotniej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby

01-05-2018

Jasełka...
Fot....
Fot....
Fot....
Fot....
Fot....
Fot....
Fot....
Fot....

W sobotni wieczór 16 grudnia 2017 r. uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby zabrali widzów zgromadzonych w sali gimnastycznej w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. I choć akcja jasełek koncentrowała się wokół wydarzeń, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu w Betlejem, to scenariusz przedstawienia powstał także w oparciu o „Małego Księcia” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, a cała fabuła nawiązywała do czasów współczesnych.

Klimat świąt

„W poszukiwaniu miłości” – tak brzmiał tytuł jasełek wystawionych w Polskiej Szkole Sobotniej w Derby. – W przedstawieniu pojawiały się odniesienia do czasów współczesnych, do tego, jak wygląda życie wielu dzisiejszych rodzin. Przesłanie, jakie niesie ze sobą betlejemski żłóbek, jest proste, a zarazem piękne w swej prostocie: niezależnie gdzie i w jakich czasach żyjemy, najważniejsza jest miłość – wyjaśnia pani Wioletta Jusiński, dyrektor PSS w Derby. Za opracowanie scenariusza odpowiedzialne były pani Alina Zawojski i pani Aneta Matyszczyk.

Jasełka przygotowali przede wszystkim uczniowie klasy 7 i 8, jednak w spektakl zaangażowane były dzieci z wszystkich klas. – Przedszkolaki, dzieci z zerówki i pierwszoklasiści wystąpili jako pastuszkowie i aniołki, trzecioklasiści przedstawili taneczną pantomimę, na scenie pojawili się też czwarto- i piątoklasiści, a uczniowie klasy 6 pod kierownictwem pani Basi Wojcieszak zadbali o oprawę muzyczną przedstawienia – opowiada pani dyrektor. – Natomiast licealiści z klasy maturalnej to diabły wcielone! – stwierdza z uśmiechem, wyjaśniając jednak zaraz, że chodzi o ich role w jasełkach. – Byli rewelacyjni! – dodaje.

W tym dniu uczniów Polskiej Szkoły w Derby odwiedził także św. Mikołaj, a dokładniej – aż dziesięciu zmotoryzowanych Mikołajów z Husarii RC CT Crew. Rozdali dzieciom czekolady i mandarynki oraz chętnie pozowali do zdjęć. – Ich przyjazd jest co roku wielką atrakcją dla naszych dzieci. Cieszymy się, że już kolejny raz odwiedzili naszą szkołę – mówi dyrektor Jusińska, zapowiadając, że równie ciekawie zapowiadają się pierwsze miesiące nowego roku. – Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie, studniówka w Nowym Jorku, kolejna edycja akcji „Bo lubię język polski” – będzie się dużo działo! – zapewnia.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-18-2018
Spotkanie z fotografem Czesławem Czaplińskim
03-18-2018
Tradycyjny parafialny obiad Św. Józefa w Hartford
03-18-2018
Warsztaty tematyczne „Polska Wielkanoc“ w Polskim Domu Narodowym
03-18-2018
Kiermasz charytatywny Fundacji We See You
03-18-2018
„All you can eat” w Krakow Deli w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com