Connecticut

poleć serwis drukuj
Festiwal „Małej Polski” Festiwal „Małej...

Zbliża się Festiwal „Małej Polski”

03-01-2018

29 kwietnia br. w New Britain odbędzie się VII edycja Festiwalu „Małej Polski”. To polonijne święto, które przyciąga na Broad Street tysiące mieszkańców i wystawców z Connecticut. W tym roku podczas festiwalu świętowane będą 2 ważne rocznice – 10-lecie dzielnicy „Mała Polska” oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Powoli idziemy do przodu – mówi Lucian Pawlak, który w imieniu Polonia Business Association zajmuje się organizacją festiwalu. – Mamy w planach rozkręcić program artystyczny i pokazać, że Polonia jest zdolna do wszystkiego (śmiech). Mamy tutaj bardzo dużo artystów i zdolnych ludzi, dlatego chcemy zrobić pokaz talentów. Rozmawiamy też z jednym zespołem z Polski, ale jeszcze nie jestem pewny, czy przyjadą. Choć bardzo byśmy chcieli mieć kogoś takiego – dodaje.

W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad 20 tysięcy gości, zwłaszcza przy dobrej pogodzie. Obszar festiwalu będzie taki sam jak w zeszłym roku. Dodatkowe pole wiązałoby się bowiem z dodatkowymi kosztami.  

Ja sam się dziwię, że przez te 7 lat ten festiwal aż tak się rozwinął, bo gdy zaczynaliśmy, to przychodziło około tysiąca, może dwóch tysięcy ludzi. Stał się wielką atrakcją, także dla ludzi nawet z Pensylwanii czy Północnej Karoliny. Naprawdę dużo ludzi przyjeżdża z innych stanów wschodniego wybrzeża – mówi Pawlak.

Wolontariusze? Pewnie się pojawią w dzień festiwalu – śmieje się Pawlak. – Jestem już do tego przyzwyczajony – dodaje.

Jeszcze ważniejsi są sprzedawcy i wystawcy. – Dzwonią do mnie od listopada. Mamy już ponad 30 aplikacji. Szukamy też sponsorów, bo koszty organizacji są ogromne. Być może ktoś myśli, że mamy wszystko za darmo, ale za wszystko płacimy. Pełny koszt imprezy to około 30 tysięcy dolarów – tłumaczy Pawlak.

Wszyscy sponsorzy i wystawcy zainteresowani festiwalem mogą zgłaszać się do 25 kwietnia do Luciana Pawlaka (tel. 860-670-4955; e-mail: LittlePolandFestivalNB@gmail.com).

 – Zawsze chodzę po ulicy i się ich pytam, jak wam idzie. I każdy mówi z uśmiechem, że zarobił kupę pieniędzy – podkreśla były burmistrz miasta.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com