Connecticut

poleć serwis drukuj
Festiwal „Małej Polski” Festiwal „Małej...

Zbliża się Festiwal „Małej Polski”

03-01-2018

29 kwietnia br. w New Britain odbędzie się VII edycja Festiwalu „Małej Polski”. To polonijne święto, które przyciąga na Broad Street tysiące mieszkańców i wystawców z Connecticut. W tym roku podczas festiwalu świętowane będą 2 ważne rocznice – 10-lecie dzielnicy „Mała Polska” oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Powoli idziemy do przodu – mówi Lucian Pawlak, który w imieniu Polonia Business Association zajmuje się organizacją festiwalu. – Mamy w planach rozkręcić program artystyczny i pokazać, że Polonia jest zdolna do wszystkiego (śmiech). Mamy tutaj bardzo dużo artystów i zdolnych ludzi, dlatego chcemy zrobić pokaz talentów. Rozmawiamy też z jednym zespołem z Polski, ale jeszcze nie jestem pewny, czy przyjadą. Choć bardzo byśmy chcieli mieć kogoś takiego – dodaje.

W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad 20 tysięcy gości, zwłaszcza przy dobrej pogodzie. Obszar festiwalu będzie taki sam jak w zeszłym roku. Dodatkowe pole wiązałoby się bowiem z dodatkowymi kosztami.  

Ja sam się dziwię, że przez te 7 lat ten festiwal aż tak się rozwinął, bo gdy zaczynaliśmy, to przychodziło około tysiąca, może dwóch tysięcy ludzi. Stał się wielką atrakcją, także dla ludzi nawet z Pensylwanii czy Północnej Karoliny. Naprawdę dużo ludzi przyjeżdża z innych stanów wschodniego wybrzeża – mówi Pawlak.

Wolontariusze? Pewnie się pojawią w dzień festiwalu – śmieje się Pawlak. – Jestem już do tego przyzwyczajony – dodaje.

Jeszcze ważniejsi są sprzedawcy i wystawcy. – Dzwonią do mnie od listopada. Mamy już ponad 30 aplikacji. Szukamy też sponsorów, bo koszty organizacji są ogromne. Być może ktoś myśli, że mamy wszystko za darmo, ale za wszystko płacimy. Pełny koszt imprezy to około 30 tysięcy dolarów – tłumaczy Pawlak.

Wszyscy sponsorzy i wystawcy zainteresowani festiwalem mogą zgłaszać się do 25 kwietnia do Luciana Pawlaka (tel. 860-670-4955; e-mail: LittlePolandFestivalNB@gmail.com).

 – Zawsze chodzę po ulicy i się ich pytam, jak wam idzie. I każdy mówi z uśmiechem, że zarobił kupę pieniędzy – podkreśla były burmistrz miasta.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Andrzeja Waśko w polskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu

9 czerwca br. w sali parafialnej kościoła Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu, NY odbyła się zabawa taneczna pod hasłem „Powitanie lata z Jubilatem". Podczas imprezy świętowano 25-lecie święceń kapłańskich ks. Andrzeja Waśko, wikarego w tej polskiej parafii. W programie zabawy był przewidziany m.in. taneczny korowód z jubilatem, o oprawę muzyczną zadbał zespól Sygnał, a wszyscy goście mogli liczyć na smaczny posiłek. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
06-26-2018
Koncert grupy Walk Away
06-28-2018
Wykład Sary Campbell pt. „A Polish Odyssey” w Bibliotece Publicznej w Chicopee
06-29-2018
Noc Świętojańska w Haller Post w New Britain
06-29-2018
Wykład Alana Walkera i koncert: Gwiazdy Akademii cz. I w Coral Gables
06-29-2018
Występ Diana Blue i przyjaciele
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com