Connecticut

poleć serwis drukuj
Stan Kokoska był...

Odszedł ojciec baseballu w Polsce

03-01-2018

Stan Kokoska znany był w Connecticut i w Polsce ze swojej działalności na rzecz popularyzowania baseballu – tej typowo amerykańskiej dyscypliny sportowej – wśród polskiej młodzieży.

Stan Kokoska zawsze aktywnie działał w polonijnym środowisku. Pełnił m.in. funkcję prezydenta Kongresu Polonii Amerykańskiej w Connecticut i Klubu Pułaskiego w Willimantic, CT. Został też wybrany burmistrzem Willimantic – był pierwszym w historii tego miasta burmistrzem polskiego pochodzenia.

W 1987 roku Stan wyruszył w podróż do Polski. Chciał dowiedzieć się więcej o swoich polskich korzeniach. W Warszawie spotkał się z osobami zainteresowanymi popularyzacją baseballu i tym, aby w Polsce odbywały się rozgrywki Małej Ligi. Umożliwił im kontakt z odpowiednimi osobami w Ameryce i dzięki temu Polska, po odzyskaniu w 1989 r. niezależności, została pierwszym z krajów Europy środkowej i wschodniej, w którym odbywają się rozgrywki Małej Ligi Baseballu. W 1991 r. Stan Kokoska, wspomagany przez grupę entuzjastów baseballu, założył w Connecticut Polską Narodową Fundację Baseball dla Młodych (Polish National Youth Baseball Foundation – PNYBF).

Fundacja dostarcza dzieciom w Polsce sprzęt potrzebny do gry oraz przyczynia się do powstania infrastruktury sportowej – buduje w Polsce boiska, z których miejscowe dzieci mogą korzystać bez żadnych opłat, organizuje szkolenia dla trenerów itp.

Stan Kokoska zmarł 21 grudnia 2017 r. w wieku 86 lat. Pozostawił po sobie jednak piękną spuściznę. To dzięki niemu dziś w Polsce baseball staje się coraz bardziej popularny, a polskie dzieci mają możliwość, by spróbować swoich sił w tej dyscyplinie i rozwijać swój talent.

Jeśli ktoś chciałby pomóc urzeczywistnić marzenie Stana i wesprzeć finansowo działalność Fundacji, może wysłać czek na adres: Polish National Youth Baseball Foundation, PNYBF, 222 Ocean Drive East, Stamford, CT 06902. Szczegółowych informacji o PNYBF chętnie udzieli Al Koproski pod numerem tel. 203-323-9944.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com