Connecticut

poleć serwis drukuj
Erin Stewart (po...

Burmistrz Erin Stewart w Białym Domu

03-01-2018

– Kiedy wzywają cię do Białego Domu, po prostu tam jedziesz – napisała na Twitterze burmistrz New Britain Erin Stewart, która w środę 14 lutego br. rozmawiała w Waszyngtonie z prezydentem Donaldem Trumpem, jego urzędnikami i przedstawicielami biznesu o nowym programie dla biedniejszych społeczności. 30-letnia Stewart przedstawiła się Trumpowi jako najmłodsza republikańska burmistrz w całym kraju, na co prezydent odpowiedział: „To bardzo imponujące. Bardzo dobrze.”

Spotkanie rozpoczęło się około godz. 14 w sali im. Roosevelta. Wzięli w nim udział m.in. senator Tim Scott i burmistrz Norfolk w stanie Wirginia Kenny Alexander oraz Ivanka Trump – córka i doradca prezydenta.

Scott, wraz z senatorem Cory Bookerem, nalegali na włączenie tzw. Stref Szans (Opportunity Zones) przy ostatnim przeglądzie podatkowym Kongresu. – Byłam jednym z zaledwie dwóch burmistrzów, których poproszono o przyjrzenie się, w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać nowe prawo – powiedziała „New Britain Herald” Stewart.

Ustawa Kongresu o cięciach podatków i nowych miejscach pracy z 2017 roku stworzyła tzw. Strefy Szans, które mają na celu pobudzenie prywatnych inwestycji na terenach o niskich dochodach. Program przewiduje zachęty podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zainwestują swoje pieniądze na tych obszarach. Z kolei firmy i organizacje reinwestują pieniądze w Fundusze Możliwości (Opportunity Funds) dla Stref Szans.

To szansa, aby przekształcić takie społeczności jak nasze – powiedzieli po spotkaniu Stewart i Scott. – Stopa ubóstwa jest wysoka, ale jesteśmy na tyle niewielcy, że nawet jedna inwestycja – nawet w wartości kilku milionów dolarów – byłaby w stanie zmienić i ustabilizować życie. Jesteśmy naprawdę wdzięczni – dodali.

Jessie Knight Jr., emerytowany przedsiębiorca, obecnie filantrop w obszarze edukacji, określiła ten program jako dobrą drogę do przejęcia wiodącej roli przez sektor prywatny w rewitalizacji społeczności.

Dobrze o programie wypowiada się też Walter Davis, członek-założyciel Peachtree Providence Partners. – Stwarza nietradycyjny sposób na przepływ kapitału do tych społeczności, co istotnie może wpłynąć na życie ludzi – mówił na spotkaniu.

Liczba wspólnot, które można uznać za Strefy Szans, nie może przekroczyć 25 procent ogólnej liczby społeczności o niskich dochodach w stanie – tak mówią zasady programu. Według informacji z federalnego Funduszu Rozwoju Wspólnotowych Instytucji Finansowych, Connecticut ma 48 obszarów o niskich dochodach, kwalifikujących się do pomocy, w tym New Britain. Oznacza to, że 12 z nich może stać się Strefami Szans.

Według Departamentu Skarbu USA, gubernatorzy sami będą wyznaczać obszary w swoich jurysdykcjach jako Strefy Szansy. Aby to zrobić, gubernatorzy i dyrektorzy wykonawczy muszą złożyć propozycje do środy 21 marca lub poprosić o przedłużenie terminu o 30 dni.

Z niecierpliwością czekamy na współpracę z gubernatorami w celu wdrożenia tego ważnego postanowienia, które pobudzi prywatne inwestycje w tych społecznościach, które tego najbardziej potrzebują – powiedział w ubiegłym tygodniu sekretarz skarbu Steven Mnuchin. – Wynikające z tego korzyści będą obejmować nowe miejsca pracy i wzrost gospodarczy, zapewniając społeczności lepszą przyszłość – dodał.

Stewart niedawno utworzyła komitet na rzecz potencjalnego kandydowania na gubernatora. W listopadzie 2017 roku po raz trzeci została wybrana na burmistrza.

Podczas spotkania w Białym Domu prezydent Trump zapytał również Stewart o przeniesienie siedziby firmy General Electric z Fairfield do Bostonu. Był to jeden z tematów jego kampanii wyborczej w 2016 roku w Connecticut, kiedy ostro skrytykował gubernatora Dannela Malloya za wysokie podatki i złą politykę fiskalną.

Jak się z tym Pani czuje, że Connecticut straciło GE? – zapytał Trump i dodał, że to nie powinno się było zdarzyć. – Oczywiście, że nie. Do tego była to jedna z wielu firm, które podjęły taką decyzję – odpowiedziała burmistrz New Britain.

Gdyby to Pani była gubernatorem, to by się nie zdarzyło, prawda? Tak myślę – dopytał Trump. – Też tak myślę – odpowiedziała Stewart.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com