Connecticut

poleć serwis drukuj
W parafii Holy Name...

W Stamford odbył się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną

04-14-2018

W parafii Najświętszego Imienia Jezus w Stamford konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną odbywa się już od kilku lat. Pomysłodawcą był proboszcz polskiej parafii, o. Paweł Hrebenko.

Wielu z naszych parafian pochodzi z okolic północno-wschodniej Polski. Tam tradycja robienia palm wielkanocnych jest bardzo znana, kurpiowskie palmy są słynne nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tam też organizowane są doroczne konkursy na najwyższą, najpiękniejszą palmę i pomyślałem, że może uda się przenieść ten zwyczaj tu, do Stamford. (…) Własnoręczne przygotowanie takich palm jak nasze wymaga trochę więcej wysiłku i czasu, a dzieci robiąc je, dowiadują się, dlaczego ta palma jest inna, skąd ten zwyczaj się wziął. Taki był główny cel zrobienia tego konkursu – chcieliśmy zachęcić dzieci, żeby kultywowały polskie tradycje – tak w rozmowie z „Białym Orłem” przy okazji wcześniejszego konkursu o. Paweł tłumaczył, skąd wzięła się idea zorganizowania konkursu.

Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno starszych, jak i młodszych członków polonijnej społeczności w Stamford i można powiedzieć, że już na stałe wpisał się w lokalną tradycję. Podczas konkursu brany jest pod uwagę wygląd palmy, jej wysokość, misterność zdobień, ale też nakład włożonej pracy. W tym roku zwyciężczynią konkursu na najładniejsza palmę okazała się Maria Kraus, drugie miejsce zajęła Agata Sobolewska, a trzecie – Sophie Nurczyk.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-20-2018
Koncert Krzysztofa Medyny i Adama Makowicza
07-21-2018
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-21-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater
07-21-2018
Kongres 60 milionów – edycja Buffalo
07-21-2018
Turniej tenisa stołowego w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com