Connecticut

poleć serwis drukuj
W parafii Holy Name...

W Stamford odbył się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną

04-14-2018

W parafii Najświętszego Imienia Jezus w Stamford konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną odbywa się już od kilku lat. Pomysłodawcą był proboszcz polskiej parafii, o. Paweł Hrebenko.

Wielu z naszych parafian pochodzi z okolic północno-wschodniej Polski. Tam tradycja robienia palm wielkanocnych jest bardzo znana, kurpiowskie palmy są słynne nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tam też organizowane są doroczne konkursy na najwyższą, najpiękniejszą palmę i pomyślałem, że może uda się przenieść ten zwyczaj tu, do Stamford. (…) Własnoręczne przygotowanie takich palm jak nasze wymaga trochę więcej wysiłku i czasu, a dzieci robiąc je, dowiadują się, dlaczego ta palma jest inna, skąd ten zwyczaj się wziął. Taki był główny cel zrobienia tego konkursu – chcieliśmy zachęcić dzieci, żeby kultywowały polskie tradycje – tak w rozmowie z „Białym Orłem” przy okazji wcześniejszego konkursu o. Paweł tłumaczył, skąd wzięła się idea zorganizowania konkursu.

Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno starszych, jak i młodszych członków polonijnej społeczności w Stamford i można powiedzieć, że już na stałe wpisał się w lokalną tradycję. Podczas konkursu brany jest pod uwagę wygląd palmy, jej wysokość, misterność zdobień, ale też nakład włożonej pracy. W tym roku zwyciężczynią konkursu na najładniejsza palmę okazała się Maria Kraus, drugie miejsce zajęła Agata Sobolewska, a trzecie – Sophie Nurczyk.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com