Connecticut

poleć serwis drukuj
W parafii Holy Name...

W Stamford odbył się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną

04-14-2018

W parafii Najświętszego Imienia Jezus w Stamford konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną odbywa się już od kilku lat. Pomysłodawcą był proboszcz polskiej parafii, o. Paweł Hrebenko.

Wielu z naszych parafian pochodzi z okolic północno-wschodniej Polski. Tam tradycja robienia palm wielkanocnych jest bardzo znana, kurpiowskie palmy są słynne nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tam też organizowane są doroczne konkursy na najwyższą, najpiękniejszą palmę i pomyślałem, że może uda się przenieść ten zwyczaj tu, do Stamford. (…) Własnoręczne przygotowanie takich palm jak nasze wymaga trochę więcej wysiłku i czasu, a dzieci robiąc je, dowiadują się, dlaczego ta palma jest inna, skąd ten zwyczaj się wziął. Taki był główny cel zrobienia tego konkursu – chcieliśmy zachęcić dzieci, żeby kultywowały polskie tradycje – tak w rozmowie z „Białym Orłem” przy okazji wcześniejszego konkursu o. Paweł tłumaczył, skąd wzięła się idea zorganizowania konkursu.

Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno starszych, jak i młodszych członków polonijnej społeczności w Stamford i można powiedzieć, że już na stałe wpisał się w lokalną tradycję. Podczas konkursu brany jest pod uwagę wygląd palmy, jej wysokość, misterność zdobień, ale też nakład włożonej pracy. W tym roku zwyciężczynią konkursu na najładniejsza palmę okazała się Maria Kraus, drugie miejsce zajęła Agata Sobolewska, a trzecie – Sophie Nurczyk.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com