Connecticut

poleć serwis drukuj
W parafii Holy Name...

W Stamford odbył się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną

04-14-2018

W parafii Najświętszego Imienia Jezus w Stamford konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną odbywa się już od kilku lat. Pomysłodawcą był proboszcz polskiej parafii, o. Paweł Hrebenko.

Wielu z naszych parafian pochodzi z okolic północno-wschodniej Polski. Tam tradycja robienia palm wielkanocnych jest bardzo znana, kurpiowskie palmy są słynne nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tam też organizowane są doroczne konkursy na najwyższą, najpiękniejszą palmę i pomyślałem, że może uda się przenieść ten zwyczaj tu, do Stamford. (…) Własnoręczne przygotowanie takich palm jak nasze wymaga trochę więcej wysiłku i czasu, a dzieci robiąc je, dowiadują się, dlaczego ta palma jest inna, skąd ten zwyczaj się wziął. Taki był główny cel zrobienia tego konkursu – chcieliśmy zachęcić dzieci, żeby kultywowały polskie tradycje – tak w rozmowie z „Białym Orłem” przy okazji wcześniejszego konkursu o. Paweł tłumaczył, skąd wzięła się idea zorganizowania konkursu.

Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno starszych, jak i młodszych członków polonijnej społeczności w Stamford i można powiedzieć, że już na stałe wpisał się w lokalną tradycję. Podczas konkursu brany jest pod uwagę wygląd palmy, jej wysokość, misterność zdobień, ale też nakład włożonej pracy. W tym roku zwyciężczynią konkursu na najładniejsza palmę okazała się Maria Kraus, drugie miejsce zajęła Agata Sobolewska, a trzecie – Sophie Nurczyk.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com