Connecticut

poleć serwis drukuj
Wolontariusze...

House of Heroes pomogła polskiemu weteranowi z New Britain

05-12-2018

W sobotę 5 maja br. weteran wojny w Korei Kazimierz Spaczyński doczekał się przy swoim domu w New Britain nowej rampy dla niepełnosprawnych. Zainstalowali ją wolontariusze organizacji House of Heroes Connecticut (HOHCT), która bezinteresownie pomaga potrzebującym weteranom. Tego samego dnia pomoc w postaci windy na schodach otrzymał też 54-letni weteran wojny w Iraku Andrew Heath z Meriden.

House of Heroes to organizacja powstała w styczniu 2000 roku w Columbus w stanie Georgia. Pomaga niepełnosprawnym weteranom, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami, w tym finansowymi. W całym kraju jej wolontariusze zrealizowali dla nich już ponad 1,000 projektów. Pomagają jej w tym sponsorzy, jak np. Stanley Tools, PCX Aerostructures czy Wells Fargo.

Działający od 2012 roku oddział w Connecticut wykonał już 96 remontów i prac w domach weteranów w 40 miastach i miasteczkach, a także 7 poza granicami stanu. Na sobotę 26 maja, czyli Dzień Weterana, organizacja planuje swój jubileuszowy, setny projekt pomocy, tym razem w New Haven.

Jedną z osób, której pomogła House of Heroes Connecticut, jest 89-letni Kazimierz Spaczyński z New Britain. 27 jej wolontariuszy, wspólnie z Oddziałem 8 Disabled American Veterans w New Britain, Klubem Rotary w Meriden oraz organizacją Lifeway Mobility zainstalowali przy domu niepełnosprawnego weterana rampę, która ułatwi mu poruszanie się. Ponadto wysprzątali ogród przy domu i wręczyli dwie flagi – amerykańską i polską. Wszystko trwało około 6 godzin.

To dla nas duże wyróżnienie, że możemy pomóc takiemu człowiekowi, który swoje życie poświęcił służbie naszemu krajowi – powiedział dyrektor wykonawczy House of Heroes Connecticut Dennis Buden.

Bardzo nam miło, że otrzymaliśmy taką pomoc – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Elda Spaczyński, żona pana Kazimierza, który w grudniu będzie świętował 90. urodziny. – Przed wizytą, jeden z wolontariuszy zadzwonił do nas i zapowiedział tę wizytę – dodaje.

Kazimierz Spaczyński jest polskim imigrantem. Podczas II wojny światowej, w wieku 13 lat, został uprowadzony przez Niemców w swojej rodzinnej miejscowości w Polsce. Następne kilka lat spędził w obozie pracy przymusowej, który w 1945 roku wyzwoliły wojska amerykańskie. Przed emigracją do Stanów Zjednoczonych w 1950 roku służył w polskiej armii. W 1952 roku, a więc w chwili, gdy nie był jeszcze obywatelem amerykańskim, został wcielony do armii tego kraju. Służył w 7. Dywizji Piechoty na linii frontu wojny w Korei. Podczas prowadzenia półtoratonowej ciężarówki, w czasie nocnej misji, jego partner został postrzelony. Spaczyński przyszedł mu z pomocą, ratując życie, powstrzymując krwawienie do czasu przybycia medyków.

Po zakończonej służbie wojskowej Spaczyński wrócił do Stanów Zjednoczonych. Dostał obywatelstwo amerykańskie. Otrzymał też Koreański Medal za Służbę z Dwiema Brązowymi Gwiazdami, Odznakę Piechoty Bojowej, Medal za Służbę Narodów Zjednoczonych oraz Medal Obrony Narodowej. Odznaczenia te otrzymał w ciągu kilku lat dzięki pomocy kongresmenki Elizabeth Esty.

Jestem dumny ze swojej służby dla tego kraju – mówi sam weteran. – Chciałbym podziękować mojej rodzinie i wszystkim ludziom, którzy pomogli mi się stać wspaniałym Amerykaninem. Kocham moją drugą ojczyznę i staram się jej wciąż dobrze służyć – dodaje Kazimierz Spaczyński.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Uroczystość przy pomniku gen. T. Kościuszki w St. Petersburg

6 maja 2018 roku Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy spotkała się przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, był Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Fot. Jola Piatek

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
05-25-2018
Dyżur konsularny w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater
05-26-2018
Piknik Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
05-26-2018
Festiwal „Polska przez wieki”
05-26-2018
Wieczór karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
05-26-2018
Casting do konkursu Miss Polonia CT 2019
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com