Connecticut

poleć serwis drukuj
Wolontariusze...

House of Heroes pomogła polskiemu weteranowi z New Britain

05-12-2018

W sobotę 5 maja br. weteran wojny w Korei Kazimierz Spaczyński doczekał się przy swoim domu w New Britain nowej rampy dla niepełnosprawnych. Zainstalowali ją wolontariusze organizacji House of Heroes Connecticut (HOHCT), która bezinteresownie pomaga potrzebującym weteranom. Tego samego dnia pomoc w postaci windy na schodach otrzymał też 54-letni weteran wojny w Iraku Andrew Heath z Meriden.

House of Heroes to organizacja powstała w styczniu 2000 roku w Columbus w stanie Georgia. Pomaga niepełnosprawnym weteranom, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami, w tym finansowymi. W całym kraju jej wolontariusze zrealizowali dla nich już ponad 1,000 projektów. Pomagają jej w tym sponsorzy, jak np. Stanley Tools, PCX Aerostructures czy Wells Fargo.

Działający od 2012 roku oddział w Connecticut wykonał już 96 remontów i prac w domach weteranów w 40 miastach i miasteczkach, a także 7 poza granicami stanu. Na sobotę 26 maja, czyli Dzień Weterana, organizacja planuje swój jubileuszowy, setny projekt pomocy, tym razem w New Haven.

Jedną z osób, której pomogła House of Heroes Connecticut, jest 89-letni Kazimierz Spaczyński z New Britain. 27 jej wolontariuszy, wspólnie z Oddziałem 8 Disabled American Veterans w New Britain, Klubem Rotary w Meriden oraz organizacją Lifeway Mobility zainstalowali przy domu niepełnosprawnego weterana rampę, która ułatwi mu poruszanie się. Ponadto wysprzątali ogród przy domu i wręczyli dwie flagi – amerykańską i polską. Wszystko trwało około 6 godzin.

To dla nas duże wyróżnienie, że możemy pomóc takiemu człowiekowi, który swoje życie poświęcił służbie naszemu krajowi – powiedział dyrektor wykonawczy House of Heroes Connecticut Dennis Buden.

Bardzo nam miło, że otrzymaliśmy taką pomoc – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Elda Spaczyński, żona pana Kazimierza, który w grudniu będzie świętował 90. urodziny. – Przed wizytą, jeden z wolontariuszy zadzwonił do nas i zapowiedział tę wizytę – dodaje.

Kazimierz Spaczyński jest polskim imigrantem. Podczas II wojny światowej, w wieku 13 lat, został uprowadzony przez Niemców w swojej rodzinnej miejscowości w Polsce. Następne kilka lat spędził w obozie pracy przymusowej, który w 1945 roku wyzwoliły wojska amerykańskie. Przed emigracją do Stanów Zjednoczonych w 1950 roku służył w polskiej armii. W 1952 roku, a więc w chwili, gdy nie był jeszcze obywatelem amerykańskim, został wcielony do armii tego kraju. Służył w 7. Dywizji Piechoty na linii frontu wojny w Korei. Podczas prowadzenia półtoratonowej ciężarówki, w czasie nocnej misji, jego partner został postrzelony. Spaczyński przyszedł mu z pomocą, ratując życie, powstrzymując krwawienie do czasu przybycia medyków.

Po zakończonej służbie wojskowej Spaczyński wrócił do Stanów Zjednoczonych. Dostał obywatelstwo amerykańskie. Otrzymał też Koreański Medal za Służbę z Dwiema Brązowymi Gwiazdami, Odznakę Piechoty Bojowej, Medal za Służbę Narodów Zjednoczonych oraz Medal Obrony Narodowej. Odznaczenia te otrzymał w ciągu kilku lat dzięki pomocy kongresmenki Elizabeth Esty.

Jestem dumny ze swojej służby dla tego kraju – mówi sam weteran. – Chciałbym podziękować mojej rodzinie i wszystkim ludziom, którzy pomogli mi się stać wspaniałym Amerykaninem. Kocham moją drugą ojczyznę i staram się jej wciąż dobrze służyć – dodaje Kazimierz Spaczyński.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com