Connecticut

poleć serwis drukuj
Wolontariusze...

House of Heroes pomogła polskiemu weteranowi z New Britain

05-12-2018

W sobotę 5 maja br. weteran wojny w Korei Kazimierz Spaczyński doczekał się przy swoim domu w New Britain nowej rampy dla niepełnosprawnych. Zainstalowali ją wolontariusze organizacji House of Heroes Connecticut (HOHCT), która bezinteresownie pomaga potrzebującym weteranom. Tego samego dnia pomoc w postaci windy na schodach otrzymał też 54-letni weteran wojny w Iraku Andrew Heath z Meriden.

House of Heroes to organizacja powstała w styczniu 2000 roku w Columbus w stanie Georgia. Pomaga niepełnosprawnym weteranom, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami, w tym finansowymi. W całym kraju jej wolontariusze zrealizowali dla nich już ponad 1,000 projektów. Pomagają jej w tym sponsorzy, jak np. Stanley Tools, PCX Aerostructures czy Wells Fargo.

Działający od 2012 roku oddział w Connecticut wykonał już 96 remontów i prac w domach weteranów w 40 miastach i miasteczkach, a także 7 poza granicami stanu. Na sobotę 26 maja, czyli Dzień Weterana, organizacja planuje swój jubileuszowy, setny projekt pomocy, tym razem w New Haven.

Jedną z osób, której pomogła House of Heroes Connecticut, jest 89-letni Kazimierz Spaczyński z New Britain. 27 jej wolontariuszy, wspólnie z Oddziałem 8 Disabled American Veterans w New Britain, Klubem Rotary w Meriden oraz organizacją Lifeway Mobility zainstalowali przy domu niepełnosprawnego weterana rampę, która ułatwi mu poruszanie się. Ponadto wysprzątali ogród przy domu i wręczyli dwie flagi – amerykańską i polską. Wszystko trwało około 6 godzin.

To dla nas duże wyróżnienie, że możemy pomóc takiemu człowiekowi, który swoje życie poświęcił służbie naszemu krajowi – powiedział dyrektor wykonawczy House of Heroes Connecticut Dennis Buden.

Bardzo nam miło, że otrzymaliśmy taką pomoc – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Elda Spaczyński, żona pana Kazimierza, który w grudniu będzie świętował 90. urodziny. – Przed wizytą, jeden z wolontariuszy zadzwonił do nas i zapowiedział tę wizytę – dodaje.

Kazimierz Spaczyński jest polskim imigrantem. Podczas II wojny światowej, w wieku 13 lat, został uprowadzony przez Niemców w swojej rodzinnej miejscowości w Polsce. Następne kilka lat spędził w obozie pracy przymusowej, który w 1945 roku wyzwoliły wojska amerykańskie. Przed emigracją do Stanów Zjednoczonych w 1950 roku służył w polskiej armii. W 1952 roku, a więc w chwili, gdy nie był jeszcze obywatelem amerykańskim, został wcielony do armii tego kraju. Służył w 7. Dywizji Piechoty na linii frontu wojny w Korei. Podczas prowadzenia półtoratonowej ciężarówki, w czasie nocnej misji, jego partner został postrzelony. Spaczyński przyszedł mu z pomocą, ratując życie, powstrzymując krwawienie do czasu przybycia medyków.

Po zakończonej służbie wojskowej Spaczyński wrócił do Stanów Zjednoczonych. Dostał obywatelstwo amerykańskie. Otrzymał też Koreański Medal za Służbę z Dwiema Brązowymi Gwiazdami, Odznakę Piechoty Bojowej, Medal za Służbę Narodów Zjednoczonych oraz Medal Obrony Narodowej. Odznaczenia te otrzymał w ciągu kilku lat dzięki pomocy kongresmenki Elizabeth Esty.

Jestem dumny ze swojej służby dla tego kraju – mówi sam weteran. – Chciałbym podziękować mojej rodzinie i wszystkim ludziom, którzy pomogli mi się stać wspaniałym Amerykaninem. Kocham moją drugą ojczyznę i staram się jej wciąż dobrze służyć – dodaje Kazimierz Spaczyński.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com