Connecticut

poleć serwis drukuj
Od lewej: pisarz i...

IV Festiwal Szkół Polonijnych w Stamford

05-12-2018

22 kwietnia 2018 roku w gościnnych progach Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Adama Mickiewicza w Stamford odbyła się czwarta edycja „Festiwalu Szkół Polonijnych” organizowanego przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających. Tegoroczny festiwal związany był tematycznie z ustanowionymi przez Sejm RP obchodami 100-lecia niepodległości Polski oraz Rokiem Wielkich Polaków, którzy zapisali się w historii naszego kraju.

27 szkół

Celem festiwalu jest przede wszystkim integrowanie polonijnych społeczności szkolnych, promowanie szkół i talentów uczniów poprzez prezentowanie dorobku artystycznego oraz rozwijanie umiejętności językowych młodzieży poprzez muzykę, śpiew i zabawę, a także kształtowanie wartości moralnych, patriotycznych i obywatelskich uczniów, jako ważnego czynnika wychowawczego, integrującego współczesne młode pokolenie Amerykanów – Polaków. Tegoroczny festiwal miał za zadanie pogłębienie wiedzy uczniów o historii ojczyzny i o drodze Polski do odzyskania niepodległości oraz zainteresowanie uczniów życiem i działalnością wybitnych Polaków, a także zwiększenie poczucia tożsamości narodowej.

W festiwalu udział wzięło 27 zrzeszonych w Centrali szkół z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Massachusetts, patronat nad nim objął Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, a sponsorami byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Polish National Tourist Office oraz CPSD.

Urozmaicony program

Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności poprzez muzykę, wiersze, prezentacje multimedialne, prace plastyczne i opowiadania, których fragmenty czytane były przez zaproszonych gości: Rafała Mohra i Omara Sangare – znanych polskich aktorów, z którymi uczniowie polonijnych szkół mieli okazję spotkać się też w poprzednich latach. Festiwal zainaugurował występ chóru „Promyki św. Jana Pawła II” ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie.

13 szkół przygotowało bogate stoiska poświęcone zarówno Ojcom Niepodległości, jak i innym bohaterom zasłużonym na drodze prowadzącej do jej odzyskania. A że jest to także Rok Wielkich Polaków, wśród których znajduje się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku, który w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia zawsze stał po stronie kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła, który rozumiał patriotyzm, jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpiącymi, a który jest patronem Polskiej Szkoły Dokształcającej w Copiague na Long Island, NY, nie zabrakło też poświęconego jemu stoiska.

Uczyć o Polsce

Biorąc pod uwagę ogrom pracy, jaką uczniowie, nauczyciele i rodzice włożyli w przygotowania do udziału w festiwalu, pomysłowość i zaangażowanie w realizację wybranych projektów, można z całkowitym przekonaniem stwierdzić, że założenia festiwalu zostały zrealizowane. Festiwal był też kontynuacją myśli przewodniej wielkiego Polaka – Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z Ojców Niepodległości: „Będę mówić o Polsce i ludzie będą zmuszeni myśleć o Polsce, a to jest właśnie sposób, dzięki któremu Polska trafi do myśli i czynów ludzi… mówcie o Polsce waszym życzliwym, dobrym przyjaciołom. Powiedzcie im, że hen daleko od waszego kwitnącego (…) kraju żyje w ogromnej nędzy wielki naród. (…) Powiedzcie im, że ten właśnie naród, gdy oni byli w potrzebie, posłał im Kościuszkę i ofiarował Pułaskiego.” Ten naród już nie żyje w nędzy i niewoli od dziesiątków lat, jest kwitnący, wolny i bogaty, ale mówić o nim trzeba, uczyć kolejne pokolenia o jego historii i spuściźnie. Tegoroczny festiwal był jedną z form takiego przekazu, a co tydzień, w setkach polonijnych szkół w całych Stanach Zjednoczonych robią to polonijni nauczyciele, którym należy się za to ogromny ukłon.

Taki ukłon należy się również koordynatorkom festiwalu – prezesom terenowym Centrali: CT – Wioletcie Jusińskiej i NY – Renacie Jujce oraz gospodarzom – nauczycielom i rodzicom PSD im. A. Mickiewicza w Stamford, CT, z jej dyrektorem Kazimierą Ferenc na czele.

Bozena Mahmoud

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com