Connecticut

poleć serwis drukuj

Otwarcie sezonu wystawowego w Sloper-Wesoly House

05-13-2018

Każdy z artystów ma...
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania

Sloper-Wesoly House jest pięknym budynkiem. Jego wiktoriański styl przypomina o czasach świetności Ameryki, szalonych latach, w których budowano z rozmachem i polotem. Na zewnątrz bogata stylistyka epoki, wewnątrz precyzyjna stolarka, efekt nie do osiągnięcia w dzisiejszych czasach – taki klimat stwarza idealną sytuację do obcowania ze sztuką. W takim oto budynku działa Stowarzyszenie Artystów Polskich, założone w 2005 roku przez Beatę Trefon, Leszka Mazura i Jerzego Michalskiego. Dzięki ich inicjatywie polska społeczność zyskała okazję do pokazania swej piękniejszej, bo artystycznej, twarzy na zewnątrz.

Spotkanie ze sztuką

Każda z wystawiających osób ma własny styl, technikę i indywidualne, oryginalne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Łączy je to, że ich prace przedstawiają tematykę bliską człowiekowi.

Większość artystów zaprezentowała swoje obrazy. Były też wyjątki. Dorota Jaworski wybrała haft, czyli technikę, do której trzeba mieć anielską cierpliwość. Artystka tworzy bardzo gustowne, śliczne kompozycje. Ile czasu zajmuje praca nad nimi, wie tylko autorka... Alicja Kosałka i Jerzy Michalski zaprezentowali swoje fotografie, na których podpatrzyli interesującą rzeczywistość.

Chociaż mówi się, że malarstwo doszło do swojego kresu i wszystko już było, ciągle jednak przeżywamy przyjemne zaskoczenia. Wszechstronny artysta Jerry Malinka (malarstwo, muzyka i poezja) opowiadał, jak wiele czasu zajęło mu dopracowanie impresji płonących świec. Po raz pierwszy swoje prace w Sloper-Wesoly House wystawiał Justin Knapp – ciekawie zapowiadający się kolorysta.

„Śpiewające” kolory

Inni artyści zaprezentowali swoją zimową aktywność i trzeba przyznać, że czasu nie zmarnowali. Ciekawym przykładem jest artystka polonijna, która miała już swoją wystawę w Sloper-Wesoly, a dla której kolory po prostu „śpiewają” – Christine Danek Arena. Jest to dla niej niemal fizyczne odczucie, gdy przy odpowiednim oświetleniu patrzy na wodę, niebo, trawę – zauważa te specjalne efekty i kopiuje na swoich obrazach. Christine dużo eksperymentuje z kolorami. Sprawdza relacje między nimi przy różnym oświetleniu, zmienia kompozycje obiektów.

Interesującym doświadczeniem jest nie tylko obcowanie ze sztuką, ale też możliwość spotkania z artystami. Również dla twórców kontakt z publicznością jest niezwykle cenny – mogą na bieżąco obserwować reakcje na swoje dzieła. Dlatego artyści zapraszają do Sloper – Wesoly House na kolejne wernisaże. Zawsze towarzyszy im miła atmosfera, można spróbować przekąsek, przetestować wina, pożartować w dobrym towarzystwie. Informacje na temat wernisaży można znaleźć na stronie www.paf-ct.org.

MCK


Na wystawie swoje prace zaprezentowali:

 • Marek Barczyk
 • Barbara Bierc
 • Jacek Borkowski
 • Magda Gosik
 • Danuta Jaworska
 • Dorota Jaworski (haft)
 • Justin Knapp
 • Alicja Kosałka (fotografia)
 • Jerry Malinka
 • Jerzy Michalski (fotografia)
 • Urszula Skierkowski
 • Bogdan Skierkowski
 • Ewa Śliwowski
 • Zbigniew Sokołowski
 • Zofia Soto
 • Jan Szewczyk
wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com