Connecticut

poleć serwis drukuj
Wystawa prac...

Wystawa polskich grafik na UConn

05-13-2018

Do 2 czerwca w Muzeum Sztuki University of Connecticut można zobaczyć wystawę prac polskich grafików, wykonanych w latach 1960-1990. Ponadto zawiera ona ekspozycje ilustrujące podstawowe techniki graficzne i narzędzia, którymi posługiwali się artyści. Ekspozycja to owoc długoletniej współpracy UConn z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

Są to grafiki wykonane w kilku różnych technikach, m.in. litografii, drzeworycie – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” prof. Janusz Sztygares, były wykładowca UConn, który pomagał w tłumaczeniu opisów i tytułów tych grafik. – Zostały zebrane przez profesora Gusa Mazzoccę. Był on szefem warsztatów grafiki i w latach 80. nawiązał kontakt z polskimi grafikami. Zaczęło się od wizyty jednego z nich – Stanisława Tejmana. Przyjechał tutaj na roczne stypendium i to był początek dłuższej historii. W następnym roku Mazzocca wyjechał do Polski ze swoimi pracami i zdobył jedną z głównych nagród na Biennale grafiki w Krakowie. Między rokiem 1986, a połową lat 90. XX wieku gościło tutaj kilkunastu polskich grafików na zjazdach stypendialnych. Mieli wiele swoich prac, w tym te przywiezione z Polski. Zebrało się ich w sumie ponad 100. Na tej obecnej wystawie jest 25, zaś jesienią 2019 roku Mazzocca i Museum planują zrobić szerszą wystawę z dużo większą ilością eksponatów – dodaje

Muzeum Sztuki jest w samym centrum koło budynku administracyjnego UConn. Bardzo łatwo jest do niego trafić. Na otwarciu wystawy 18 kwietnia było około 100 osób.

Korzyści z organizacji takiej wystawy są absolutnie niewymierne. Według mojej i nie tylko mojej oceny, około 10 procent mieszkańców Connecticut ma korzenie polskie, a na dodatek duża część dalej mówi po polsku. To jest około 300 tysięcy ludzi. Natomiast nie ma zbyt wielu dowodów w środkach masowego przekazu, zarówno drukowanych, czy w radiu, że ta społeczność działa, że jest aktywna i że ma bogatą historię i tradycję. Taka wystawa, gdyby była jeszcze lepiej rozpropagowana, pokaże mieszkańcom Connecticut, którzy nie mają korzeni polskich, że ta społeczność ma swoje wartości kulturalne i historyczne. Mam nadzieję, że tak będzie w przypadku przyszłorocznej wystawy – mówi prof. Sztygares.

Według prof. Sztygaresa, wystawa na UConn to jedno z niewielu polonijnych wydarzeń kulturalnych w Connecticut. – Zdarzają się bardzo rzadko. Najwięcej jest koncertów w wykonaniu polskich artystów. Była tu m.in. Filharmonia Warszawska, przyjeżdżają czasem polskie teatry z Warszawy, ale o tym w prasie anglojęzycznej się nie pisze. Tylko polska społeczność o tym wie. Mamy też tutaj bardzo dobry zespół muzyki kameralnej pod dyrekcją Adriana Sylveena Mackiewicza i oni mniej więcej 2-3 razy w miesiącu grają koncerty. To jest taki lokalny przejaw polskiej działalności – mówi były wykładowca UConn.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Uroczystość przy pomniku gen. T. Kościuszki w St. Petersburg

6 maja 2018 roku Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy spotkała się przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, był Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Fot. Jola Piatek

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
05-25-2018
Dyżur konsularny w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater
05-26-2018
Piknik Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
05-26-2018
Festiwal „Polska przez wieki”
05-26-2018
Wieczór karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
05-26-2018
Casting do konkursu Miss Polonia CT 2019
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com