Connecticut

poleć serwis drukuj
Wystawa prac...

Wystawa polskich grafik na UConn

05-13-2018

Do 2 czerwca w Muzeum Sztuki University of Connecticut można zobaczyć wystawę prac polskich grafików, wykonanych w latach 1960-1990. Ponadto zawiera ona ekspozycje ilustrujące podstawowe techniki graficzne i narzędzia, którymi posługiwali się artyści. Ekspozycja to owoc długoletniej współpracy UConn z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

Są to grafiki wykonane w kilku różnych technikach, m.in. litografii, drzeworycie – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” prof. Janusz Sztygares, były wykładowca UConn, który pomagał w tłumaczeniu opisów i tytułów tych grafik. – Zostały zebrane przez profesora Gusa Mazzoccę. Był on szefem warsztatów grafiki i w latach 80. nawiązał kontakt z polskimi grafikami. Zaczęło się od wizyty jednego z nich – Stanisława Tejmana. Przyjechał tutaj na roczne stypendium i to był początek dłuższej historii. W następnym roku Mazzocca wyjechał do Polski ze swoimi pracami i zdobył jedną z głównych nagród na Biennale grafiki w Krakowie. Między rokiem 1986, a połową lat 90. XX wieku gościło tutaj kilkunastu polskich grafików na zjazdach stypendialnych. Mieli wiele swoich prac, w tym te przywiezione z Polski. Zebrało się ich w sumie ponad 100. Na tej obecnej wystawie jest 25, zaś jesienią 2019 roku Mazzocca i Museum planują zrobić szerszą wystawę z dużo większą ilością eksponatów – dodaje

Muzeum Sztuki jest w samym centrum koło budynku administracyjnego UConn. Bardzo łatwo jest do niego trafić. Na otwarciu wystawy 18 kwietnia było około 100 osób.

Korzyści z organizacji takiej wystawy są absolutnie niewymierne. Według mojej i nie tylko mojej oceny, około 10 procent mieszkańców Connecticut ma korzenie polskie, a na dodatek duża część dalej mówi po polsku. To jest około 300 tysięcy ludzi. Natomiast nie ma zbyt wielu dowodów w środkach masowego przekazu, zarówno drukowanych, czy w radiu, że ta społeczność działa, że jest aktywna i że ma bogatą historię i tradycję. Taka wystawa, gdyby była jeszcze lepiej rozpropagowana, pokaże mieszkańcom Connecticut, którzy nie mają korzeni polskich, że ta społeczność ma swoje wartości kulturalne i historyczne. Mam nadzieję, że tak będzie w przypadku przyszłorocznej wystawy – mówi prof. Sztygares.

Według prof. Sztygaresa, wystawa na UConn to jedno z niewielu polonijnych wydarzeń kulturalnych w Connecticut. – Zdarzają się bardzo rzadko. Najwięcej jest koncertów w wykonaniu polskich artystów. Była tu m.in. Filharmonia Warszawska, przyjeżdżają czasem polskie teatry z Warszawy, ale o tym w prasie anglojęzycznej się nie pisze. Tylko polska społeczność o tym wie. Mamy też tutaj bardzo dobry zespół muzyki kameralnej pod dyrekcją Adriana Sylveena Mackiewicza i oni mniej więcej 2-3 razy w miesiącu grają koncerty. To jest taki lokalny przejaw polskiej działalności – mówi były wykładowca UConn.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com