Connecticut

poleć serwis drukuj
Wystawa prac...

Wystawa polskich grafik na UConn

05-13-2018

Do 2 czerwca w Muzeum Sztuki University of Connecticut można zobaczyć wystawę prac polskich grafików, wykonanych w latach 1960-1990. Ponadto zawiera ona ekspozycje ilustrujące podstawowe techniki graficzne i narzędzia, którymi posługiwali się artyści. Ekspozycja to owoc długoletniej współpracy UConn z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

Są to grafiki wykonane w kilku różnych technikach, m.in. litografii, drzeworycie – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” prof. Janusz Sztygares, były wykładowca UConn, który pomagał w tłumaczeniu opisów i tytułów tych grafik. – Zostały zebrane przez profesora Gusa Mazzoccę. Był on szefem warsztatów grafiki i w latach 80. nawiązał kontakt z polskimi grafikami. Zaczęło się od wizyty jednego z nich – Stanisława Tejmana. Przyjechał tutaj na roczne stypendium i to był początek dłuższej historii. W następnym roku Mazzocca wyjechał do Polski ze swoimi pracami i zdobył jedną z głównych nagród na Biennale grafiki w Krakowie. Między rokiem 1986, a połową lat 90. XX wieku gościło tutaj kilkunastu polskich grafików na zjazdach stypendialnych. Mieli wiele swoich prac, w tym te przywiezione z Polski. Zebrało się ich w sumie ponad 100. Na tej obecnej wystawie jest 25, zaś jesienią 2019 roku Mazzocca i Museum planują zrobić szerszą wystawę z dużo większą ilością eksponatów – dodaje

Muzeum Sztuki jest w samym centrum koło budynku administracyjnego UConn. Bardzo łatwo jest do niego trafić. Na otwarciu wystawy 18 kwietnia było około 100 osób.

Korzyści z organizacji takiej wystawy są absolutnie niewymierne. Według mojej i nie tylko mojej oceny, około 10 procent mieszkańców Connecticut ma korzenie polskie, a na dodatek duża część dalej mówi po polsku. To jest około 300 tysięcy ludzi. Natomiast nie ma zbyt wielu dowodów w środkach masowego przekazu, zarówno drukowanych, czy w radiu, że ta społeczność działa, że jest aktywna i że ma bogatą historię i tradycję. Taka wystawa, gdyby była jeszcze lepiej rozpropagowana, pokaże mieszkańcom Connecticut, którzy nie mają korzeni polskich, że ta społeczność ma swoje wartości kulturalne i historyczne. Mam nadzieję, że tak będzie w przypadku przyszłorocznej wystawy – mówi prof. Sztygares.

Według prof. Sztygaresa, wystawa na UConn to jedno z niewielu polonijnych wydarzeń kulturalnych w Connecticut. – Zdarzają się bardzo rzadko. Najwięcej jest koncertów w wykonaniu polskich artystów. Była tu m.in. Filharmonia Warszawska, przyjeżdżają czasem polskie teatry z Warszawy, ale o tym w prasie anglojęzycznej się nie pisze. Tylko polska społeczność o tym wie. Mamy też tutaj bardzo dobry zespół muzyki kameralnej pod dyrekcją Adriana Sylveena Mackiewicza i oni mniej więcej 2-3 razy w miesiącu grają koncerty. To jest taki lokalny przejaw polskiej działalności – mówi były wykładowca UConn.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com