Connecticut

poleć serwis drukuj

„Noc Świętojańska” w New Britain – baw się i pomagaj!

06-09-2018

W programie zabawy...
W programie imprezy...
Roman Nowak od...

W piątek, 29 czerwca, w Haller Post (112 Grove St., New Britain, CT) odbędzie się zabawa charytatywna „Noc Świętojańska”. W programie imprezy, podobnie jak rok temu, przewidziana jest degustacja win, poczęstunek, muzyka na żywo i cash bar, a także konkurs z nagrodami na najładniejszy wianek. Jednak wieczór ten będzie okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale też do tego, by pomóc potrzebującym dzieciom w Polsce, bowiem cały dochód przekazany zostanie Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” w Piwnicznej Zdroju w Polsce.

Cel warty wsparcia

Pomagam im już od 5 lat. Mieszkam w Stanach Zjednoczonych już od prawie 50 lat, ale pochodzę z Piwnicznej Zdroju i moja rodzinna miejscowość nadal jest mi bliska. A cel stowarzyszenia, czyli pomoc niepełnosprawnym i przewlekle chorym dzieciom oraz ich rodzinom, naprawdę zasługuje na wsparcie. Rok temu dzięki zabawie udało się zebrać ponad 7,000 dolarów, drugie tyle przekazałem z własnej kieszeni. W tym roku mam zamiar zrobić podobnie, czyli również przekażę we własnym zakresie taką sumę, jaką uda się zgromadzić podczas zabawy – deklaruje Roman Nowak, prezes Rady Polsko-Amerykańskiej, która jest organizatorem dorocznych dożynek w New Britain oraz inicjator piątkowej zabawy. – Co miesiąc otrzymuję od nich sprawozdania z postępu prac, dokładnie wiem, na co idą przekazane przez pieniądze. Niedawno otrzymałem także list z podziękowaniami dla Polonii w New Britain, która tak ofiarnie wspiera stowarzyszenie – dodaje.

Apel o pomoc

List, o którym mowa, zaczyna się słowami: „Drodzy Przyjaciele z New Britain, CT! Na początku w imieniu wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych pragnę serdecznie podziękować za dotychczasową pomoc przy budowie ośrodka dla niepełnosprawnych w Kosarzyskach w gminie Piwniczna Zdrój. To dzięki Państwa pomocy uwierzyliśmy, że nasze dzieci doczekają się wymarzonego domu – miejsca, w którym będą się czuły bezpieczne i otrzymają profesjonalną pomoc od osób tam pracujących”. „W naszej gminie jest ok. 50 dzieci niepełnosprawnych z różnymi schorzeniami: najczęściej są to porażenie mózgowe, autyzm, niepełnosprawność fizyczna i intelektualna. Niektóre dzieci wymagają całodobowej pomocy” – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Nasz Dom” Maria Kulig w dalszej części listu i zwraca się do wszelkich ludzi dobrej woli, których wśród Polonii w New Britain i okolicy nie brakuje, o pomoc: „W imieniu rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz samych dzieci proszę Państwa o pomoc, aby na ich twarzach pojawił się uśmiech zwiastujący nadzieję na lepszą przyszłość. Aby dzieci niepełnosprawne w naszej gminie miały swój upragniony dom (…)”.

Zabawa rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie $35 od osoby można nabyć u Romana Nowaka pod numerem tel.: 860-989-5066, w MaxMarcie, restauracji Belvedere, redakcjach „Białego Orła” i „Super Expressu” oraz w Haller Post.

JS


„Nasz Dom”

Piwniczna Zdrój to niewielka, licząca nieco powyżej 10,000 mieszkańców miejscowość koło Nowego Sącza w województwie małopolskim. Właśnie tam z inicjatywy osób chcących pomóc niepełnosprawnym i przewlekle chorym w 2001 roku powstało stowarzyszenie pod nazwą: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom”. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane, a od 2008 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. Głównym celem jest utworzenie ośrodka dla osób niepełnosprawnych. I choć droga do realizacji tego celu wydaje się być jeszcze daleka, to członkowie stowarzyszenia i rodzice niepełnosprawnych dzieci robią, co w ich mocy, by ich marzenie w końcu się ziściło. Wiele rzeczy wykonują nakładem własnej pracy i z własnych środków finansowych, jednak bez pomocy z zewnątrz nie są w stanie dokończyć remontu budynku, w którym będzie się mieścił ośrodek.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu można znaleźć na stronie www.stowarzyszenie-naszdom.org.

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com