Connecticut

poleć serwis drukuj

Pokaz polskich filmów na Central Connecticut State University

06-08-2018

Kto nie lubi letniego i na dodatek polskiego kina? 15, 30 maja i 7 czerwca na Central Connecticut State University miejsce miał pokaz polskich filmów, który organizowała Katedra Studiów Polskich na CCSU oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Jakie perełki polskiego kina obejrzeli widzowie?

15 maja miała miejsce prezentacja filmu Jerzego Kawalerowicza z 1977 roku „Śmierć prezydenta”. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu w Berlinie w roku 1978. Akcja rozgrywa się pod koniec 1922 roku, kiedy to minister spraw zagranicznych Gabriel Narutowicz nieoczekiwanie dostaje propozycję kandydowania na urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Narutowicz wygrywa wybory, po czym 16 grudnia 1922 roku zostaje zamordowany przez byłego endeka – Eligiusza Niewiadomskiego. Film skupia się na ostatnich dniach życia Narutowicza oraz pokazuje panoramę społeczną ówczesnej Polski.

30 maja na pokazie filmowym na CCSU zaprezentowano „Perłę w koronie” – dramat Kazimierza Kutza z 1972 roku. Akcja filmu rozgrywa się w sierpniu 1934 roku na Górnym Śląsku. Jest to opowieść o strajku górników w fikcyjnej kopalni „Zygmunt”. Głównym bohaterem jest górnik Jaś, przykładny mąż i ojciec. Mężczyzna dowiaduje się, że kopalnia, w której pracuje, ma zostać zlikwidowana. Wybucha strajk, w którym górnikom pomagają ich rodziny. Film został zaprezentowany podczas Filmowego Festiwalu w Cannes w roku 1972.

Ostatnim filmem na pokazie na CCSU była „Hiszpanka” Łukasza Barczyka z roku 2014. Fabuła filmu osadzona jest w 1918 roku, kiedy to na wschodzie Europy płonie łuna rewolucji, upadają dynastie, a ogromną popularnością cieszy się spirytualizm. Pewna grupa entuzjastów mistycyzmu angażuje się w walkę o niepodległość. Sceny filmu nagrywane były zarówno w Londynie, Berlinie, jak i Poznaniu i Warszawie. Produkcja została wyróżniona podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Polska kinematografia ma wiele do zaoferowania, letnie kino – również to plenerowe – jest idealnym miejscem do jej zaprezentowania.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com